מה הן שמונה הסיבות העקריות לחריגה מתקציב בפרויקט בניה או שיפוץ בית

חריגה תקציבית בעת בנית בית או שיפוץ בית היא עובדה ידועה. מעל 70% מהמשפצים והבונים את ביתם מודים כי חרגו מהתקציב אותו הגדירו לפרויקט ונהוג לומר שהשאר פשוט לא אומרים את האמת.

לרוב המוחלט של המשפצים והבונים יש תקציב מוגבל וכל חריגה ממנו תביא לפגיע באיכות החיים שלהם, אם בכך שייצטרכו להשיג כסף לסיום הפרויקט ע"ח דברים אחרים או לעיתים פגיעה באיכות הבית שיכולה להתבטא בתקלות שלא יתוקנו ועבודות שלא יבוצעו עד סופן וכפי שתוכנן.

לחריגה מהתקציב שהוגדר יכולות להיות סיבות רבות, אלה הן שמונה הסיבות העקריות והשכיחות:

1. החסרת נושאים מרשימת התקציב (מהאומדן התקציבי)

קל מאוד לשכוח להוסיף את כל הנושאים הנדרשים לתקציב הבניה או השיפוץ, במיוחד לאנשים חסרי נסיון בתחום, והרי רובנו חסרי כל נסיון או ידע מקצועי קודם. לפעמים מדובר בדברים קטנים כמו העלויות הכרוחות בהוצאת היתר בניה והיטלים שונים או עלויות מכון העתקות שמדפיס עבורנו את התוכניות. סכומים קטנים יחסית שמצטברים לסכום אחד גדול שלא תכננו ועכשיו מצטרף לרשימת העלויות. לפעמים מדובר בעלויות בניה גדולות יותר שנשמטו מהתקציב כדוגמת פיתוח שטח שהרבה פעמים חלקים גדולים ממנו נשמטים מתקציב הבניה.

2. תכנון שלא תואם לתקציב שהוגדר

לאדריכלים ומעצבי פנים יש נסיון בפרויקטים קודמים, יש להם ידע ונסיון עם חומרים שונים והם לעיתים אף מעודכנים במחירי השוק, אך אל תצפו מהם לדעת את העלות הכוללת של הבנייה או השיפוץ, קחו בחשבון שייתכן שהתכנון המדהים שעשה האדריכל לבית שלכם עולה הרבה יותר ממה שתכננתם, האחריות על השמירה על התקציב היא של בעל הבית, כמה שתהיו מוערבים יותר בתהליך ועם היד על הדופק, תוכלו לזהות זאת בשלבים מוקדמים ולצמצם חריגות תקציב. 

3. חשבנו שזה כלול במחיר

הרבה מאוד כסף יכול להסתתר באותם דברים שחשבנו שכלולים במחיר שסגרנו עם קבלן או ספק, אך בשלב מתקדם מתגלה שהם לא כלולים בהסכם. בדרך כלל נושאים שלא דוברו, סוכמו ונחתמו לא יכללו ועבורם נמצא את עצמנו משלמים תוספות כאלו ואחרות. לדוגמה, ראיתם אצל החברים מפסקי חשמל מאוד יפים ומודרנים ואתם רוצים כאלו גם בבית חלומותיכם, מבחינתכם הגיוני שלבקשתכם קבלן החשמל יתקין בדיוק כאלו מפסקים, הרי סוכם שמפסקים הוא חייב לספק ולהתקין בכל מקרה. אך לא כך הדבר, אם הנושא לא הוגדר וסוכם בזמן ביצוע ההסכם, סביר להניח שקבלן החשמל תמחר מפסקים פשוטים וזולים וכעת שתרצו להחליפם תדרשו לשלם תוספת תשלום שתמצא את עצמה מצטרפת לחריגת התקציב ההולכת וגדלה שלכם.

4. תכנון לא סגור

תכנון בית מורכב מהרבה חלקים: תוכניות, מערכות, וחומרים רבים שצריכים להשתלב ולהסתנכרן בצורה כמה שיותר מושלמת לבית. אם לא תתנו למתכננים מספיק זמן לבצע את התכנון והסנכרון הזה ותמהרו להתחיל בפרויקט לפני שהכל סגור בתקווה שהכל כבר יסתדר תוך כדי עבודה, מהר מאוד תגלו שזה לא עובד כך, דלת ארון שלא תוכל להפתח בגלל מנורה, המקרר שסוף סוף קניתם בולט החוצה מקו המטבח ועוד המון סוגי תקלות שנובעות מביצוע פרויקט מבלי לסגור את כל הפרטים יביאו אותכם לשלם על תיקונים בכסף שלא תכנתם לבזבז ולהגדיל את החריגה מהתקציב.

5. טעויות תכנון

לפעמים גם אחרי שבוצע תכנון מלא ומסודר יתגלו בו בעיות וטעויות או אפילו פער בהבנה בין מה שרציתם למה שתוכנן בפועל ומתגלה רק בשלב הביצוע. במידה ובוצעה טעות תכנונית שתרצו לתקנה ברוב  המקרים זה יעלה לכם כסף שיגדיל את החריגה התקציבית.

6. שינויי תכנון

אם בסעיף הקודם המתכננים הם אלו שגרמו לבעיה, שינויים בתכנון קורים כמעט תמיד בגלל בעלי הבתים. החלטתם לשנות את מיקום המנורות אחרי שבוצעו ההכנות, נבנה קיר והחדר נראה לכם קטן מדי ותרצו להגדילו על חשבון חדר אחר או שהחלטתם שגוון הקירות שנבחר בעצם לא יפה אחרי שהסתיימה הצביעה. כל השינויים האלו במהלך העבודה יעלו לכם תוספת כסף ולעיתים שינוי יגרור אחריו שינויים נוספים או נזקים שיהיה צריך לתקן. מה שבטוח הוא שהחריגה התקציבית תגדל.

7. הפתעות לא מתוכננות

החיים מלאים בהפתעות וגם בשיפוץ או בניית בית תתקלו בהפתעות, אם מדובר בצנרת מים שלא תכננתם לגעת בה במסגרת השיפוץ אך התגלה שהיא נוזלת ויש להחליפה, סלע שפתאום התגלה מתחת למקום עליו מתוכנן להבנות הבית ומצריך לשנות את שיטת הביסוס ליקרה יותר או עמוד קונסטרוקטיבי שהתחבא בתוך קיר שרציתם להרוס ומצריך את שינוי התכנון. כל הפתעה כזו תאלץ אותכם להכניס את היד לכיס ולהוציא כסף נוסף ובכך להגדיל את חריגת התקציב.

8. אי עמידה בלוח הזמנים שהוגדר מראש

כל אחת מ-7 הסיבות שמנינו עד כה יכולה לגרום לעיכוב בלוח הזמנים. בנוסף לכך אל תשכחו שבזמן בניית בית או שיפוצו אתם תלויים בגורמים רבים כגון ספקים וקבלנים שיכולים לעכב אתכם. עיכוב לא מתוכנן בזמן הבניה פירושו בזבוז כסף, סיום הפרויקט יתעכב וכך תמצאו את עצמכם ממשיכים לשלם עבור דיור חלופי לרוב במקביל לתשלום משכנתא. כמובן שגם הוצאות אלו יצטרפו לחריגה התקציבית שלכם.   ולהוציא כסף נוסף ובכך להגדיל את חריגת התקציב.

 

אז בין אם אתם בונים את ביתכם או משפצים דירה, הסיבות לחריגה מהתקציב מסתתרות בכל פינה, עליכם להכנס לפרויקט שכזה עם עיניים פקוחות ואצבע על הדופק ולוודא שבידכם הכלים המתאימים והידע המספק בכדי לצלוח את הפרויקט תוך שמירה על התקציב שהוגדר.

הכותב הינו מפקח בניה פרטית בעל נסיון רב בתחום

כותב : פרי דרימר - מפקח בניה פרטית