אז איך בוחרים אדריכל 

יאמר לזכותם של הישראלים שהם בונים את ביתם. זאת אומרת שבשונה מהרבה מדינות אחרות בעולם בהן אדם המגיע לפוזיציה בה הוא יכול ומעוניין להיות בעליו של בית פרטי, הישראלי המצוי יעדיף להפשיל שרוולים ולצלול לפרויקט מהמורכבים

שידע בחייו ולבנות את בית חלומותיו. כמובן שאני לא מתכוון לבנות באופן פיזי (לא עד כדי כך להפשיל שרוולים) אלא להקים ולנהל את הפרוייקט המכונה "הבית שלנו".

ביוצאו לדרך, אחת הסוגיות הראשונות שתעמוד בפניו הינה בחירת האדריכל

והיא גם הסוגייה המשמעותית ביותר בפרויקט.

       אז   " איך בוחרים אדריכל " ?

       לפני שפותחים חלון, מסתכלים החוצה ומחפשים אדריכלים, צריך לקבל החלטות טרם הפגישה עם האדריכלים:

  1. תקציב הבניה. אדריכלים שונים זה מזה בתחומים ואופנים שונים של תכנון ובנייה. ישנם אדריכלים שמתעסקים יותר בתכנון בתים פשוטים בתקציבים קטנים יחסית, יודעים לעשות זאת מהר ולייצר את כמות החומר הנדרשת לבניה פשוטה. הם ידעו לתכנן בגבולות התקציב ולא להרבות בפרטים מיוחדים. אדריכלים שמתעסקים בבניה יוקרתית ויקרה יודעים שבסוג כזה של פרויקט נדרשת השקעה ופירוט רב על כל פרט ופרט בבנייה. הפרטים יכולים להיות מורכבים ויחודיים ודורשים זמן וכסף הן בתכנון והן בביצוע.  כדאי לבחור אדריכל שיודע לתכנן בהתאם למסגרת התקציב ולהציע פתרונות התואמים אותו ולפיכך רצוי להגדיר את התקציב ובהתאמה לבחור את האדריכל. סוגיית התקציב רלוונטית לכל החלטה בפרוייקט, לכן בכל מקרה הדבר הראשון שיש לעשות הוא להחליט על תקציב הבניה.

  2. הגדרת ייעוד הפרויקט - למגורים, השכרה או מכירה. אדריכל יתמחר ויתכנן שונה פרויקט שמיועד למגורים, למכירה או להשכרה. לדוגמא מטבח -  בפרויקט למגורים יתוכנן אולי מטבח בגמר צבע בתנור - גמר יפה אך פחות עמיד. בפרויקט למכירה אולי ירצה היזם לקחת חברה מפורסמת שהצגת שמה תעלה את ערך הנכס ולהשכרה יתוכנן מטבח עמיד!  באופן כללי פרויקט שמייועד למגורים ולא להשכרה או מכירה, יצטרך לענות על דרישות ספציפיות ידועות מראש ולכן יתוכנן כ"חליפה תפורה למידות הדייר" ומכאן שתדרש עבודה רבה יותר.

  3. הגדרת סטנדרט הבניה וטעם אישי. לא פשוט להגדיר סטנדרט בניה וגם לא טעם אישי, אבל ככל שבונה ידע להגדיר נושאים אלו ולתקשר זאת לאדריכל ככה תגדל יכולתו לבחור את האדריכל הנכון עבורו.

        אז "איך בוחרים אדריכל"?  קודם כל " איך לא בוחרים אדריכל" להלן כמה טיפים :

  1. לבחור באדריכל זול כי הוא זול - אדריכל זול זה לא בהכרח אומר אדריכל לא טוב אבל המחיר הוא רק חלק מהשיקולים. מכיוון שזה התפקיד המשמעותי ביותר בהצלחת הפרויקט חשוב לבחור נכון. אדריכל לא מספיק טוב או לא מתאים יעלה הרבה יותר ממה שנחסך בבחירתו. אם בגלל טעויות או בגלל מחסור בחומר תכנוני לקבלנים או בגלל חוסר זמן ותשומת לב. כל אלה עולים הרבה כסף.

  2. לבחור באדריכל בגלל שהוא מקושר בעירייה/מועצה. יש נטייה לחשוב שהדבר יזרז את זמני קבלת ההיתר, ובמובן מסויים יש סיכוי שכך יקרה. כמו בכל תהליך בירוקרטי אדם מקורב או פשוט מצוי הייטב בתהליכים ובבעלי התפקידים המקומיים יידע להתנהל באופן היעיל ביותר. זה שיקול אבל לא זה השיקול העיקרי. חודש וחודשיים יותר בלו"ז הפרוייקט הרבה פחות משמעותיים מאייכות הבית, מהאופן בו הבית ישרת בצורה הטובה ביותר את דייריו או ימכר במחיר הגבוה ביותר.שיקול היכולות של אדריכל בבירוקרטיה המקומית חשובה אך רחוקה מלהיות החשובה ביותר.

  3. "שהקונסטרוקטור יחתום…" בתכנון בית יש מיליון החלטות, פשוט כך. לפחות חצי מהן אינן ידועות לבונה הרגיל. לוותר על תפקיד האדריכל זה כמו לתת לסניטר לנתח או לקלדנית לייצג… מי שמוכן, שיהיה לו בהצלחה.

        אז בכל זאת "איך כן בוחרים אדריכל" ?  להלן כמה דרכים מומלצות לבחירת אדריכל :

  1. הכי חשוב - המלצות אישיות. אין אינדיקציה יותר טובה על אדריכל מאשר לקוח שסיים איתו את תהליך הבניה. הדרך היא דרך קשה עם עליות ומורדות והרבה מפחי נפש לאורכה. אדריכל טוב יתמוך בלקוח במצבים הקשים ויאפשר לו להחלץ מהם, הן בתמיכה אישית כסוג של פסיכולוג והן בידע וביכולות המקצועיות שלו. בונה שסיים (ועל זה נאמר :"אל יתהלל חוגר כמפתח") תהליך בניה יודע בדיוק באיזה אופן עמד האדריכל לצידו ואיזה שירות הוא נתן וזה שווה זהב. כמובן אין זו הבטחה לעתיד אבל זו האינדיקציה טובה בהחלט.

  2. המלצה של אנשי מקצוע בתחום (נטולי אינטרסים ניסתרים). אנשי מקצוע שעובדים עם האדריכל חשופים ליכולות שלו בכמה רמות חשובות. ראשית הם בעצמם רואים את התוצאה הכוללת. שנית, לרוב הם חשופים לאינטראקציה של האדריכל עם הבונה ויודעים אם הוא מרוצה ממנו. שלישית הם מקבלים ממנו תוכניות והנחיות עבודה ויודעים הייטב את רמת המקצועיות שלו.

  3. קום והתהלך בארץ - עדיף באיזור בו יבנה הבית. מאחורי כל בית שאוהבים עומד אדריכל/מתכנן. בדרך כלל בתוך כל בית כזה מתגורר בונה בעברו שימליץ (או לא) על האדריכל. גם אם בית שרואים ואוהבים לא יוביל לאדריכל עצם היותו אטרקטיבי ישרת הייטב את התקשורת  עם האדריכל שייבחר.

  4. מישהו לרוץ איתו… חיבור אישי. לעומת הסעיפים הקודמים שעסקו בדרכים לאתר אדריכל, סעיף זה  יש לבחון לאחר פגישה ראשונה עם אדריכל. האדריכל צריך להיות זה שיתכנן את בית החלומות, זה שיהיה נעים לעבוד עימו באינטנסיביות, לבקש ממנו בקשות ולחשוף אותו לפרטים אינטימיים מחייכם - נדרש אדריכל עם חיבור אישי.


 

כבר אמרנו שזה התפקיד החשוב ביותר בפרויקט בניית בית פרטי ?

 

שווה לומר זאת שוב...